Zawody narciarskie
2 stycznia 2014
estakady
8 stycznia 2014

Mosty świata na medalach i monetach. Andrzej Niemierko, Stanisław Łukasik

Nowa pozycja na rynku księgarskim powinna zainteresować zarówno mostowców jak i numizmatyków. Przedstawiono w niej medale i monety z mostami ze zbioru Stanisława Łukasika, zgromadzonego wspólnie z Wacławem Szewczykiem  i Grzegorzem Kopciem – z katowickiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Opisy mostów, z małymi wyjątkami, są autorstwa Doktora Andrzeja Niemierki, wieloletniego adiunkta Zakładu Mostów Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Oryginalna forma edytorska, pomysł i organizacja wydania albumu to zasługa red. Grzegorza Pawlaka.

Wstęp napisali Profesorowie Wojciech Radomski („Symbolika mostów”) oraz Jan Biliszczuk („Sztuka budowy mostów”). Znalazł się także esej językoznawcy profesora Jerzego Bralczyka („Prosto z mostu”), analizujący w ujęciu historycznym różne formy pojęcia „most” w języku polskim.

Album ukazuje się w roku XX-lecia istnienia Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji wybito medal z fragmentem mostu w Milówce. Awers i rewers medalu znalazły się na okładkach albumu a wewnątrz zamieszczono komentarz opisujący historię powstania Związku oraz idei medalu. Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej objął też patronatem honorowym wydanie albumu. Bogato ilustrowany fotografiami album zawiera 9 rozdziałów zatytułowanych: ikony z kamienia i stali, konstrukcje pionierskie, dziedzictwo Europy, panorama pięciu kontynentów, polonica, mosty wojny, rekordziści, mosty niezwykłe, w innych wymiarach (geometrycznych). Przedstawiono w nich 67 wizerunków i opisów mostów, nie tylko tych najsłynniejszych, ale i mniej lub zupełnie nieznanych – z różnych zakątków świata. Wszystkie te obiekty wyróżnia jakaś szczególna cecha. Na końcu albumu zamieszczono fotografie i krótkie opisy pozostałych numizmatów z kolekcji liczącej ogółem około 200 pozycji. Ostatecznie, zbiór liczący 220 eksponatów, zgodnie z wcześniejszą deklaracją właściciela, w 2012 roku darowany został do Zespołu Historii Drogownictwa GDDKiA w Szczucinie (woj. małopolskie).

„Nowy most, zwłaszcza ten duży, o charakterystycznej formie architektonicznej i konstrukcyjnej, jest zawsze wydarzeniem i staje się wizytówką miast lub regionów, jest ważnym elementem kulturowym o wymiarze społecznym. Warte jest to upamiętnienia, także na medalach i monetach. Ta piękna księga autorstwa Andrzeja Niemierki oraz Stanisława Łukasika jest właśnie tego dowodem, historycznym i współczesnym zarazem.” (Prof. Wojciech Radomski).

„Cenna inicjatywa naczelnika Stanisława Łukasika, wielkiego entuzjasty mostownictwa i kolekcjonera pamiątkowych medali oraz monet, zaowocowała wydaniem pracy przybliżającej ten dział numizmatyki szerszym kręgom odbiorców i kolekcjonerów. Dr Andrzej Niemierko opracował interesujące opisy monograficzne mostów przedstawionych na medalach i monetach, co znakomicie wzbogaciło treść publikacji.” (Prof. Jan Biliszczuk)

Andrzej Niemierko, Stanisław Łukasik „Mosty świata na medalach i monetach”,
Wydawca: Grzegorz Pawlak Agencja Usług Medialnych, Olsztyn 2011, str.224,
ISBN 978-83-932180-0-4