
BIM w cyklu życia mostów
Książka porusza zagadnienia związane z projektowaniem, budową i zarządzaniem obiektami mostowymi w kontekście metodyki BIM. Przedstawiono w niej obiektowe podejście do modelowania mostów, które w przyszłości będzie polegać m.in. na tworzeniu ich cyfrowych bliźniaków (digital twins). Autor prowadzi czytelnika przez kolejne etapy cyklu życia mostów, pokazując, jak ich wirtualne modele i powiązane z nimi cyfrowe technologie będą wpływać na procesy planowania, realizacji i utrzymania mostów. Książka zilustrowana została wieloma praktycznymi przykładami, które pochodzą z inżynierskiej i naukowo-badawczej aktywności autora oraz jego zespołu.W szczególności można znaleźć takie zagadnienia jak:
• zarządzanie cyklem życia mostów z analizami ekonomicznymi i środowiskowymi,
• omówienie metodyki BIM pod kątem zastosowania w mostownictwie,
• przedstawienie innych cyfrowych technologii w powiązaniu z BIM,
• specyfika modelowania obiektów mostowych w porównaniu z obiektami kubaturowymi,
• liczne przykłady modeli BIM mostów i użycia tej metodyki na budowie,
• modele BIM w utrzymaniu mostów z modelowaniem ich uszkodzeń,
• wykorzystanie BIM w inspekcji i systemach gospodarowania mostami,
• elementy wdrożenia BIM w mostownictwie.

MOSTY NA WĘGRZECH
„Mosty na Węgrzech” to wyczerpujący i niezwykle ciekawy przegląd najważniejszych obiektów mostowych tego naddunajskiego kraju. Autor nie tylko zabiera czytelnika w fascynującą podróż szlakiem węgierskich mostów, ale także przybliża historię tamtejszego budownictwa mostowego oraz charakteryzuje współczesne tendencje panujące w tej dziedzinie.
OBIEKTY MOSTOWE NA TERENACH Z DEFORMUJĄCYM SIĘ PODŁOŻEM W ŚWIETLE KINEMATYKI BRYŁ
W monografii przedstawiono niestosowany dotychczas wektorowy opis kinematyki brył mostów położonych na terenach z deformującym się podłożem. Ten w pełni przestrzenny model pozwala na jednoznaczne określanie zakresu swobody przemieszczeń spowodowanych ruchami terenu, których źródło może być dowolne, ale w warunkach polskich dotyczy głównie eksploatacji górniczej. Razem z wiedzą na temat identyfikacji zagrożeń i rodzajów uszkodzeń obiektów narażonych na takie wpływy oraz na temat sposobów ich zabezpieczania i monitorowania daje on kompleksowe podejście do ochrony konstrukcji mostowych zlokalizowanych w obszarach wykazujących się odkształcalnością podłoża.