Śląska Szkoła Mostowa – wyjazd techniczny na Zakopiankę
9 października 2019SUKCES NASZEGO KOLEGI W KONKURSIE FOTO ORGANIZOWANYM PRZEZ ŚLĄSKĄ OKRĘGOWĄ IZBĘ INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA
29 października 2019W dniu 22.10.2019 i to w przeddzień historycznego przebicia prawej nitki tunelu w ciągu drogi S7 Naprawa – Skomielna Biała, Związek Mostowców RP Oddział Górnośląski zorganizował kolejny wyjazd techniczny w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej. Celem wycieczki były wyjątkowo atrakcyjne obiekty mostowe na oddanym niedawno do ruchu odcinku drogi ekspresowej S7 Skomielna Biała – Chabówka.
Zaczęło się od krótkiej prezentacji całej inwestycji, podczas której przedstawiciel wykonawcy, czyli firmy Salini Impregilo, opowiedział o zastosowanej technologii budowy obiektów mostowych oraz najpoważniejszych problemach realizacyjnych. Uczestnicy zadawali wiele pytań i wywiązała się krótka dyskusja. Następnie cała grupa wyszła w teren, aby zobaczyć największe obiekty mostowe tego odcinka zakopianki. Bardzo okazale prezentował się węzeł Skomielna Biała na skrzyżowaniu drogi S7 z DK28. Składa się on bowiem aż z pięciu oddzielnych obiektów mostowych o łącznej długości 1642 m. Oglądane obiekty nr 22 i 24 (o długościach odpowiednio 304 i 407 m) są bardzo dobrze wkomponowane w górski krajobraz. Jednak największe wrażenie na całej grupie zrobiła najbardziej spektakularna konstrukcja na tym odcinku, jaką niewątpliwie jest obiekt nr 21. Jest to niemal kilometrowa estakada położona prawie 50 m nad terenem. Po oddaniu do ruchu stała się rekordową w Polsce konstrukcją w kategorii najwyższych podpór.
W trakcie wyjazdu w teren pojawiło się wiele pytań związanych z przyjętą technologią budowy oraz problemami występującymi w trakcie budowy. Należy zwrócić uwagę, że inwestycja realizowana przecież była w trudnym terenie tzw. fliszu karpackiego. Dokumentację fotograficzną z całego okresu budowy można zobaczyć na stronie internetowej tej inwestycji http://www.s7-lubien-rabka.pl/c-odcinek3.html.
W tej wyjazdowej Śląskiej Szkole Mostowej udział wzięło blisko 30 osób. W większości byli to członkowie Oddziału Górnośląskiego ZMRP, ale też studenci z Politechniki Śląskiej. Po intensywnym marszu w terenie, na szczęście z łaskawą, jesienną pogodą, był czas na krótką integrację przy wspólnym obiedzie.