Kolejna Śląska Szkoła Mostowa juz za nami!
17 stycznia 2018Sukces mostowców z O.Górnośląskiego na wyborach delegatów na zjazdy ŚOIIB w kadencji 2018-2022
18 stycznia 2018W dniu 5.12.2017 r. odbyła się już druga w tym roku wycieczka techniczna zorganizowana przez Oddział Górnośląski Związku Mostowców RP w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej.
Pierwszy etap wyjazdu obejmował wizytę na budowie ponad dwukilometrowych tuneli (jezdnia prawa i lewa) pod Luboniem Małym w ciągu budowanej drogi ekspresowej S7 na odcinku Naprawa – Skomielna Biała. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie. Wykonawcą dwóch bliźniaczych tuneli jest włoska firma Astaldi, a nadzór inwestorski nad tą budową sprawują nasi koledzy z firm DTŚ S.A. w Katowicach, jako lider konsorcjum oraz Integral Sp. z o.o. również z Katowic i Firma Inżynierska ARCUS z Krakowa.
Na początku wizyty na budowie odbyła się krótka prezentacja całej inwestycji. Przedstawiciele wykonawcy firmy Astaldi oraz Kierownik Projektu kol. Krzysztof Lange w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o budowie, zastosowanej technologii budowy, postępie robót oraz wszystkich problemach realizacyjnych jakie napotykają budowniczowie tego ciekawego obiektu w trakcie realizacji robót. Wywiązała się też krótka dyskusja, a z sali padły ciekawe pytania związane z technologią budowy, na które precyzyjnej odpowiedzi udzielił kierownik robót tunelowych.
W drugiej części wizyty na budowie przedstawiciele Zamawiającego oraz Wykonawcy robót pokazali wykonane do tej pory prace oraz w ciekawy sposób omówili poszczególne etapy robót, które są obecnie realizowane. W trakcie zwiedzania budowy pojawiło się wiele ciekawych pytań związanych z przyjętą technologią budowy oraz problemami występującymi w trakcie budowy, na które Kierownik robót tunelowych oraz Kierownik Projektu udzielili wyczerpujących odpowiedzi. Należy również zwrócić uwagę, że inwestycja realizowana jest w trudnym terenie tzw. „fliszu karpackiego”. Oba tunele są realizowane jednocześnie, jednakże bardziej zaawansowana jest budowa tunelu prawego. Oddanie tuneli do ruchu planowane jest na grudzień 2020 roku.
Prowadzona jest również bardzo ciekawa strona internetowa tej inwestycji http://www.s7-lubien-rabka.pl/b-odcinek2.html , na której na bieżąco można śledzić postępy robót oraz ich dokumentację fotograficzną.
Drugi etap naszej wycieczki technicznej obejmował wizytę na budowie dużego węzła drogowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 47 z drogą wojewódzką 961 w Poroninie. Po zrealizowaniu inwestycji znacznie poprawi się dojazd do Zakopanego.
Inwestorem tego zadania jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Za realizację tego zadania odpowiadają nasi związkowi koledzy. Projektantem jest firma AUTOSTRADA II z Katowic, wszystkie obiekty inżynierskie realizuje firma BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina, a nadzór inwestorski nad budową sprawuje firma Inwest-Complex Sp. z o.o. z Gliwic.
Budowę węzła zaprezentował Kierownik budowy kol. Radosław Piątek pokazując na planie sytuacyjnym poszczególne obiekty inżynierskie oraz omawiając specyfikę terenu i związane z budową problemy realizacyjne. W zakresie inwestycji jest między innymi przebudowa wiaduktu kolejowego, przebudowa wiaduktów i mostów drogowych, budowa przejścia podziemnego, kładki dla pieszych oraz tunelu pod DK47. Najbardziej spektakularnym obiektem będzie nowy most o konstrukcji łukowej przez rzekę Biały Dunajec.
W ramach zwiedzania terenu budowy, Kierownik budowy omówił zaawansowanie robót poszczególnych obiektów inżynierskich oraz udzielił szczegółowych odpowiedzi na wszystkie pytania techniczne związane z realizacją tej inwestycji.
Na razie cały węzeł drogowy najlepiej prezentuje się na wizualizacjach z uwagi na opóźnienie realizacji spowodowane protestami społecznymi, które są nieodłącznym elementem inwestycji drogowo-mostowych realizowanych na Podhalu.
Postępy na budowie węzła drogowego w Poroninie można śledzić na stronie http://wezelporonin.pl/index.php/odcinek-i
W naszej wyjazdowej Śląskiej Szkole Mostowej udział wzięło 30 osób, a grupę tę stanowili członkowie Oddziału Górnośląskiego Związku Mostowców RP oraz nasi koledzy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach. Wycieczka techniczna przebiegła w miłej, rzeczowej atmosferze. Takie wyjazdy oprócz wymiany poglądów i doświadczeń pozwalają również na większą integrację środowiska mostowego.
Za organizację tego ciekawego wyjazdu technicznego pod patronatem Przewodniczącego Oddziału Górnośląskiego kol. Marka Salamaka, należą się podziękowania kolegom Stanisławowi Łukasikowi i Grzegorzowi Kopciowi. Podziękowania należą się również wszystkim naszym związkowym Koleżankom i Kolegom, którzy regularnie biorą aktywny udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Oddział Górnośląski ZMRP.
A teraz pozostaje nam już tylko zaprosić do obejrzenia galerii zdjęć
Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania Śląskiej Szkoły Mostowej.
Z koleżeńskim pozdrowieniem