Życzenia Wielkanocne
9 kwietnia 2020
Życzenia na Dzień Mostowca
18 maja 2020

Świętujemy 28 urodziny Oddziału Górnośląskiego ZMRP

Świętujemy kolejną, już 28 rocznicę powołania pierwszego oddziału Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, czyli naszego Oddziału Górnośląskiego.

Oddziały Regionalne, powoływane były na mocy Uchwały nr 2/92 Zarządu Związku Mostowców RP z dnia 5.03.1992 r. Jako pierwszy w kraju w dniu 28 kwietnia powołany został  Oddział Górnośląski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, który trzy lata temu świętował 25-lecie.

Pierwszym przewodniczącym Oddziału Górnośląskiego został kolega Zbisław Hadrian, wcześniejszy członek założyciel Związku, obecnie honorowy członek ZMRP. Funkcja przewodniczącego Oddziału była mu powierzana przez 5 kolejnych kadencji.  Kolejnym przewodniczącym piastującym tę funkcję przez 3 kadencje był kol. Zbigniew Tabor.

Obecnie w XI kadencji już po raz trzeci funkcję Przewodniczącego pełni kolega Marek Salamak. Skład Zarządu uzupełniają Piotr Klikowicz – w randze zastępcy przewodniczącego, Grzegorz Kopeć – sekretarza, Bogusława Prymaczek – skarbnika, Magda Bronkowska, Andrzej Śliwka i Marcin Czech –  członkowie zarządu.

Oddział Górnośląski ZMRP zrzesza obecnie 128 mostowców z terenu województwa śląskiego i opolskiego. W naszych szeregach są również mostowcy z województwa małopolskiego oraz dolnośląskiego.

Jako związek zrzeszający mostowców i sympatyków mostownictwa organizujemy szereg ciekawych spotkań, szkoleń w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej, wycieczek technicznych na budowy ciekawych obiektów mostowych. Co roku obywa się piknik mostowy z okazji Dnia Mostowca. Jesteśmy też organizatorem największej i najstarszej konferencji mostowej w Polsce, obecnie pod nazwą InfraMOST, która cyklicznie odbywa się w Wiśle oraz współorganizatorem organizowanej od roku 2016 ogólnopolskiej konferencji InfraBIM, poświęcone zagadnieniom z cyfrową technologią BIM.

W roku 2019 na konferencji InfraMOST po raz trzeci został wręczony Górnośląski Laur Mostowy, czyli nagroda Oddziału Górnośląskiego ZMRP za wybitną działalność, ponadprzeciętną aktywność, zaangażowanie i wnoszony wkład pracy na rzecz mostownictwa oraz promowania Związku Mostowców RP na terenie Górnego Śląska. W tegorocznej czwartej edycji Laur za 2020 rok został przyznany, jednak nazwisko Laureata ogłoszone zostanie w Dniu Mostowca 18 maja. Wręczenie, z uwagi na panującą sytuację i ograniczenia odbędzie się uroczyście w późniejszym okresie.

Ponadto, na działającym od ponad czterech lat naszym fanpage’u na facebook’u organizujemy cykliczny konkurs fotograficzny „Co to za most?” z ciekawymi nagrodami książkowymi o tematyce mostowej.  Ponadto organizujemy również cykliczny „Konkurs FOTO na najładniejsze zdjęcie mostu z wakacji”. Odbyły się już 3 edycje konkursu, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Siedzibą Oddziału od wielu lat, jest budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, gdzie odbywają się cykliczne spotkania członków i zebrania wyborcze.

Na koniec pozostaje już tylko serdecznie zaprosić mostowców i sympatyków mostownictwa do wstąpienia w szeregi  Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Górnośląski.

W przypadku podjęcia decyzji o przystąpieniu do ZMRP bardzo prosimy o wypełnienie deklaracji członkowskiej. Można to zrobić poprzez naszą stronę http://zmrpkatowice.pl/dolacz-do-nas/ wypełniając deklarację on-line, co zajmie dosłownie kilka minut.

Zapraszamy również do śledzenia naszych stron www.facebok.com/zmrpkatowice oraz www.zmrpkatowice.pl gdzie znajdują się informacje na temat bieżącej i planowanej działalności naszego Oddziału.