Życzenia Wielkanocne
15 kwietnia 2022
Życzenia z okazji Dnia Mostowca
18 maja 2022

30 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ

28 kwietnia 2022 Oddział Górnośląski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej świętuje okrągłą 30 rocznicę swojego powstania. W dniu 25 listopada 1991 roku w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu nastąpiła rejestracja Związku Mostowców RP oraz sądowa akceptacja statutu.

Oddziały regionalne powoływane były na mocy Uchwały nr 2/92 Zarządu Związku Mostowców RP z dnia 5.03.1992 r. Jako pierwszy w kraju powołany został właśnie Oddział Górnośląski. Było to dokładnie w dniu 28 kwietnia 1992 roku, a więc 30 lat temu. 

Pierwszym przewodniczącym Oddziału Górnośląskiego został kolega Zbisław Hadrian, wcześniejszy członek założyciel Związku, obecnie honorowy członek ZMRP. Funkcja przewodniczącego Oddziału była mu powierzana przez 5 kolejnych kadencji.  

Zarząd Oddziału Górnośląskiego I kadencji liczył dziesięć osób i przedstawiał się następująco:

HADRIAN Zbisław – przewodniczący

ADAMCZYK Lechosław – wiceprzewodniczący 

CEBO Sławomir – wiceprzewodniczący

WESELI Jerzy – wiceprzewodniczący

MATUSZKIEWICZ Teresa – sekretarz

BŁACH Stanisław – skarbnik

KLOWAN Janusz – członek

MELCER Romuald – członek

RADZIECKI Andrzej – członek

SCHEER Zbigniew- członek

Ponadto członkami Zarządu Głównego ZMRP I kadencji z ramienia Oddziału Górnośląskiego byli:

GŁOMB Józef – członek

HADRIAN ZBISŁAW – członek

KOŁOSOWSKI Józef – członek

Kolejnym przewodniczącym piastującym tę funkcję przez 3 kadencje był kol. Zbigniew Tabor. Były to kadencje IV, VII i VIII. W kolejnych dwóch kadencjach zarządu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

Obecnie w XI kadencji już po raz trzeci funkcję Przewodniczącego pełni kolega Marek Salamak. Skład Zarządu uzupełniają Piotr Klikowicz – w randze zastępcy przewodniczącego, Grzegorz Kopeć – sekretarza, Bogusława Prymaczek – skarbnika, Magda Bronkowska, Andrzej Śliwka i Marcin Czech – członkowie zarządu.

Oddział Górnośląski ZMRP zrzesza obecnie 130 mostowców z terenu województwa śląskiego                                 i opolskiego. W naszych szeregach są również mostowcy z województwa małopolskiego oraz dolnośląskiego. 

Jako związek zrzeszający mostowców i sympatyków mostownictwa organizujemy szereg ciekawych spotkań, szkoleń w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej, wycieczek technicznych na budowy ciekawych obiektów mostowych. Co roku obywa się piknik mostowy z okazji Dnia Mostowca. Jesteśmy też organizatorem największej i najstarszej konferencji mostowej w Polsce, obecnie pod nazwą InfraMOST V4 VISEGRAD GROUP która cyklicznie odbywała się w Wiśle oraz współorganizatorem organizowanej od roku 2016 ogólnopolskiej konferencji InfraBIM V4 VISEGRAD GROUP, poświęcone zagadnieniom związanym z cyfrową technologią BIM.

 W roku 2022 po raz szósty został przyznany Górnośląski Laur Mostowy, czyli nagroda Oddziału Górnośląskiego ZMRP za wybitną działalność, ponadprzeciętną aktywność, zaangażowanie i wnoszony wkład pracy na rzecz mostownictwa oraz promowania Związku Mostowców RP na terenie Górnego Śląska. W tegorocznej szóstej edycji Laur za 2022 rok został przyznany, a nazwisko Laureata ogłoszone zostanie podczas wycieczki technicznej na budowę Obejścia Węgierskiej Górki w dniu 20.05.2022 r. Wycieczka będzie również okazją do świętowania w murach Muzeum Browaru Żywieckiego Dnia Mostowca, który przypada 18 maja. 

Ponadto, na działającym od ponad pięciu lat naszym fanpage’u na facebook’u organizujemy cykliczny konkurs fotograficzny „Co to za most?” z ciekawymi nagrodami książkowymi o tematyce mostowej.  Ponadto organizujemy również cykliczny „Konkurs FOTO na najładniejsze zdjęcie mostu z wakacji”. Odbyło się już 5 edycji konkursu, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Siedzibą Oddziału od wielu lat, jest budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, gdzie odbywają się cykliczne spotkania członków i zebrania wyborcze.

W tej naszej 30-letniej historii miało miejsce kilka ważnych wydarzeń, które warte są przypomnienia, przy tej okazji:

  1. W IX kadencji Zarządu pod przewodnictwem kol. Marka Salamaka, w roku 2013 została uruchomiona strona internetowa oddziału www.zmrpkatowice.pl  Była to zarazem pierwsza strona internetowa spośród wszystkich 12 oddziałów, pozwalająca z dotarciem z naszym przekazem do znacznie grona sympatyków mostów.
  2. Wiosną 2013 zorganizowano również pierwszy „Piknik Mostowców” z okazji „Dnia Mostowca”, który przypada na dzień 18 maja.  Zorganizowaliśmy już kilka takich pikników, które pozwoliły na większą integrację braci mostowej.
  3. W roku 2013 została wydana kronika 22-lecia Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej autorstwa kol. Stanisława Łukasika. Była to pierwsza kronika od czasu powołania naszej organizacji.
  4. Idąc z duchem czasu w roku 2016 z inicjatywy kol. Piotra Wyrwasa został uruchomiony nasz profil na facebook’u, który obecnie ma blisko 2800 sympatyków z całego świata. Adres naszego fanpage’a to www.facebook.com/zmrpkatowice . Obecnie strona prowadzona jest przez kol. Grzegorza Kopcia. Na naszej fejsbukowej stronie od roku 2016 prowadzone są dwa cykliczne konkursy mostowe z nagrodami książkowymi o tematyce mostowej.  Konkurs „Co to za most?” autorstwa kol. Grzegorza oraz konkurs foto na najładniejsze zdjęcie mostu z wakacji autorstwa kol. Piotra Wyrwasa.
  5. W roku 2016 z inicjatywy kol. Stanisława Łukasika ustanowiono nagrodę Górnośląski Laur Mostowy w postaci statuetki wręczanej za „wybitną działalność, aktywność, zaangażowanie i wnoszony wkład pracy na rzecz mostownictwa oraz promowania Związku Mostowców RP na terenie Górnego Śląska”. W roku bieżącym odbyła się już szósta edycja tej nagrody.
  6. Z okazji 25-lecia Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2016 została wydana kolejna wersja kroniki, której autorem również jest kol. Stanisław Łukasik.
  7. Rok 2016 można uznać za bardzo owocny w naszej związkowej działalności, ponieważ w tym roku z inicjatywy kol. Marka Salamaka oraz kol. Piotra Klikowicza wystartowała również „Śląska Szkoła Mostowa”. Są to cykliczne, bezpłatne, bardzo ciekawe, często praktyczne szkolenia o tematyce mostowej. W ramach ŚSM zorganizowaliśmy też kilka wycieczek technicznych na ciekawe budowy w kraju. 
  8. Począwszy od roku 2017 Oddział Górnośląski Związku Mostowców RP każdego roku wspiera finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez organizację mostowych aukcji charytatywnych, na których wystawiane są przedmioty związane z naszą działalnością oraz szeroko pojętymi mostami.

Pozostaje nam jeszcze serdecznie zaprosić mostowców i sympatyków mostownictwa do wstąpienia                  w szeregi Oddziału Górnośląskiego Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku podjęcia decyzji o przystąpieniu do ZMRP bardzo prosimy o wypełnienie deklaracji członkowskiej. Można to zrobić poprzez naszą stronę http://zmrpkatowice.pl/dolacz-do-nas/    wypełniając deklarację on-line, co zajmie dosłownie kilka minut.

Zapraszamy również do śledzenia naszych stron www.facebok.com/zmrpkatowice oraz www.zmrpkatowice.pl gdzie znajdują się informacje na temat bieżącej i planowanej działalności naszego Oddziału.