Życzenia Wielkanocne
30 marca 2021
Dzisiaj obchodzimy ogólnopolski Dzień Mostowca!
18 maja 2021

29 urodziny Oddziału Górnośląskiego ZMRP

Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej będzie świętował w tym roku okrągłą 30 rocznicę powstania. W dniu 25 listopada 1991 roku w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu nastąpiła rejestracja Związku Mostowców RP oraz sądowa akceptacja statutu.

A my dzisiaj świętujemy kolejną, już 29 rocznicę powołania pierwszego oddziału Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, czyli naszego Oddziału Górnośląskiego.

Oddziały Regionalne, powoływane były na mocy Uchwały nr 2/92 Zarządu Związku Mostowców RP             z dnia 5.03.1992 r. Jako pierwszy w kraju w dniu 28 kwietnia powołany został  Oddział Górnośląski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, który cztery lata temu świętował 25-lecie. 

Pierwszym przewodniczącym Oddziału Górnośląskiego został kolega Zbisław Hadrian, wcześniejszy członek założyciel Związku, obecnie honorowy członek ZMRP. Funkcja przewodniczącego Oddziału była mu powierzana przez 5 kolejnych kadencji.  Kolejnym przewodniczącym piastującym tę funkcję przez 3 kadencje był kol. Zbigniew Tabor.

Obecnie w XI kadencji już po raz trzeci funkcję Przewodniczącego pełni kolega Marek Salamak. Skład Zarządu uzupełniają Piotr Klikowicz – w randze zastępcy przewodniczącego, Grzegorz Kopeć – sekretarza, Bogusława Prymaczek – skarbnika, Magda Bronkowska, Andrzej Śliwka i Marcin Czech –  członkowie zarządu.

Oddział Górnośląski ZMRP zrzesza obecnie 130 mostowców z terenu województwa śląskiego                                 i opolskiego. W naszych szeregach są również mostowcy z województwa małopolskiego oraz dolnośląskiego. 

Jako związek zrzeszający mostowców i sympatyków mostownictwa organizujemy szereg ciekawych spotkań, szkoleń w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej, wycieczek technicznych na budowy ciekawych obiektów mostowych. Co roku obywa się piknik mostowy z okazji Dnia Mostowca. Jesteśmy też organizatorem największej i najstarszej konferencji mostowej w Polsce, obecnie pod nazwą InfraMOST V4 VISEGRAD GROUP która cyklicznie odbywała się w Wiśle oraz współorganizatorem organizowanej od roku 2016 ogólnopolskiej konferencji InfraBIM V4 VISEGRAD GROUP, poświęcone zagadnieniom związanym z cyfrową technologią BIM.

W roku 2021 po raz piąty  został przyznany Górnośląski Laur Mostowy, czyli nagroda Oddziału Górnośląskiego ZMRP za wybitną działalność, ponadprzeciętną aktywność, zaangażowanie i wnoszony wkład pracy na rzecz mostownictwa oraz promowania Związku Mostowców RP na terenie Górnego Śląska. W tegorocznej piątej edycji Laur za 2021 rok został przyznany, a nazwisko Laureata ogłoszone zostanie podczas infraMOST w Dniu Mostowca 18 maja. Pracujemy też nad nietypową ceremonią wręczenia, co wymusiła trwająca pandemia.

Ponadto, na działającym od ponad pięciu lat naszym fanpage’u na facebook’u organizujemy cykliczny konkurs fotograficzny „Co to za most?” z ciekawymi nagrodami książkowymi o tematyce mostowej.  Ponadto organizujemy również cykliczny „Konkurs FOTO na najładniejsze zdjęcie mostu z wakacji”. Odbyły się już 4 edycje konkursu, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Siedzibą Oddziału od wielu lat, jest budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, gdzie odbywają się cykliczne spotkania członków i zebrania wyborcze.

Pozostaje nam jeszcze serdecznie zaprosić mostowców i sympatyków mostownictwa  do wstąpienia                  w szeregi  Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Górnośląski.

W przypadku podjęcia decyzji o przystąpieniu do ZMRP bardzo prosimy o wypełnienie deklaracji członkowskiej. Można to zrobić poprzez naszą stronę http://zmrpkatowice.pl/dolacz-do-nas/    wypełniając deklarację on-line, co zajmie dosłownie kilka minut.

Zapraszamy również do śledzenia naszych stron www.facebok.com/zmrpkatowice oraz www.zmrpkatowice.pl gdzie znajdują się informacje na temat bieżącej i planowanej działalności

naszego Oddziału.

Na zakończenie serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej konferencji infraMOST V4 VISEGRAD GROUP, która odbędzie się w Arenie Gliwice w dniach 18-20 maja 2021 r.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie konferencji https://inframost.info/pl