Zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
4 kwietnia 2023
Życzenia Przewodniczącego Oddziału na Dzień Mostowca
17 maja 2023

31 LAT ODDZIAŁU GÓRNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU MOSTOWCÓW RP

W dniu 28.04.2023 minęło 31 lat od czasu powołania Oddziału Górnośląskiego Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Czas tak szybko mija, że wydaje nam się, jakby to było dosłownie wczoraj.

Zdecydowana większość członków założycieli Oddziału Górnośląskiego jest już na zasłużonej, mostowej emeryturze, a pozostali niestety już śp. na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Wstyd się przyznać, ale w tym coraz większym pędzie codziennego życia, gdzieś nam uciekła ta kolejna ważna rocznica. Na szczęście w takich sytuacjach zawsze możemy liczyć na przypomnienie ze strony naszych zasłużonych działaczy.

Tytułem przypomnienia, szczególnie dla młodych mostowców winni jesteśmy Wam kilka słów, jak to wszystko się zaczęło.

W dniu 25 listopada 1991 roku w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu nastąpiła rejestracja Związku Mostowców RP oraz sądowa akceptacja statutu.

Oddziały Regionalne, powoływane były na mocy Uchwały nr 2/92 Zarządu Związku Mostowców RP             z dnia 5.03.1992 r. Jako pierwszy w kraju w dniu 28 kwietnia powołany został  Oddział Górnośląski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, który obecnie świętuje swoje 31-lecie. 

Pierwszym przewodniczącym Oddziału Górnośląskiego został kolega Zbisław Hadrian, wcześniejszy członek założyciel Związku. ZMRP. Funkcja przewodniczącego Oddziału była mu powierzana przez 5 kolejnych kadencji.  

Zarząd Oddziału Górnośląskiego I kadencji liczył dziesięć osób i przedstawiał się następująco:

HADRIAN Zbisław – przewodniczący

ADAMCZYK Lechosław – wiceprzewodniczący 

CEBO Sławomir – wiceprzewodniczący

WESELI Jerzy – wiceprzewodniczący

MATUSZKIEWICZ Teresa – sekretarz

BŁACH Stanisław – skarbnik

KLOWAN Janusz – członek

MELCER Romuald – członek

RADZIECKI Andrzej – członek

SCHEER Zbigniew- członek

Ponadto członkami Zarządu Głównego ZMRP I kadencji z ramienia Oddziału Górnośląskiego byli:

GŁOMB Józef – członek

HADRIAN ZBISŁAW – członek

KOŁOSOWSKI Józef – członek

Kolejnym przewodniczącym piastującym tę funkcję przez 3 kadencje był kol. Zbigniew Tabor. Były to kadencje IV, VII i VIII. W kolejnych dwóch kadencjach zarządu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

Obecnie w XI kadencji już po raz trzeci funkcję Przewodniczącego pełni kolega Marek Salamak. Skład Zarządu uzupełniają Piotr Klikowicz – w randze zastępcy przewodniczącego, Grzegorz Kopeć – sekretarza, Bogusława Prymaczek – skarbnika, Magda Bronkowska, Andrzej Śliwka i Marcin Czech –  członkowie zarządu.

Oddział Górnośląski ZMRP zrzesza obecnie 120 mostowców z terenu województwa śląskiego                                 i opolskiego. W naszych szeregach są również mostowcy z województwa małopolskiego oraz dolnośląskiego. 

Jako związek zrzeszający mostowców i sympatyków mostownictwa organizujemy szereg ciekawych spotkań, szkoleń w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej, wycieczek technicznych na budowy ciekawych obiektów mostowych. Co roku obywa się piknik mostowy z okazji Dnia Mostowca. 

ZMRP ma  również  patronat nad największą i najstarszą konferencją mostową w Polsce, obecnie pod nazwą Expo & Multi Conference InfraMOST, która kiedyś cyklicznie odbywała się w Wiśle, a nasz przewodniczący profesor Marek Salamak  jest jej głównym organizatorem. Ponadto jako ekspert w dziedzinie BIM organizuje również  ogólnopolską konferencję InfraBIM ,obecnie pod nazwą infraBIM  Expo & Multi-Conference, poświęconej zagadnieniom związanym z cyfrową technologią BIM. 

 W roku 2023 po raz siódmy  został przyznany Górnośląski Laur Mostowy, czyli nagroda Oddziału Górnośląskiego ZMRP za wybitną działalność, ponadprzeciętną aktywność, zaangażowanie i wnoszony wkład pracy na rzecz mostownictwa oraz promowania Związku Mostowców RP na terenie Górnego Śląska. W tegorocznej szóstej edycji Laur za 2023 rok został przyznany, a nazwisko laureata ogłoszone zostanie najprawdopodobniej w czerwcu w trakcie naszego tradycyjnego „Pikniku Mostowców” z okazji „Dnia Mostowca” który przypada 18 maja. To wydarzenie będzie również okazją do wręczenia statuetki tegorocznemu laureatowi.

Musimy również wspomnieć, że już na przełomie września i października planujemy zorganizować  w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej dwudniową wycieczkę techniczną na budowę tuneli w ciągu drogi ekspresowej S19 odc. Rzeszów Południe – Babica. Koleżanki i koledzy z Oddziału Górnośląskiego będą mogli zobaczyć, jak pracuje tarcza „Karpatka”, która wzbudziła wielkie zainteresowanie jadąc przez całą Polskę do miejsca docelowego.

Ponadto, na działającym od ponad sześciu lat naszym fanpage’u na facebook’u organizujemy cykliczny konkurs fotograficzny „Co to za most?” z ciekawymi nagrodami książkowymi o tematyce mostowej.  Organizujemy również  „Konkurs FOTO na najładniejsze zdjęcie mostu z wakacji”. Odbyło się już 6 edycji konkursu, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Siedzibą Oddziału od wielu lat, jest budynek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, gdzie odbywają się cykliczne spotkania członków i zebrania wyborcze.

Pozostaje nam jeszcze serdecznie zaprosić mostowców i sympatyków mostownictwa  do wstąpienia                  w szeregi Oddziału Górnośląskiego  Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku podjęcia decyzji o przystąpieniu do ZMRP bardzo prosimy o wypełnienie deklaracji członkowskiej. Można to zrobić poprzez naszą stronę http://zmrpkatowice.pl/dolacz-do-nas/    wypełniając deklarację on-line, co zajmie dosłownie kilka minut.

Zapraszamy również do śledzenia naszych stron www.facebok.com/zmrpkatowice oraz www.zmrpkatowice.pl gdzie znajdują się informacje na temat bieżącej i planowanej działalności naszego Oddziału.