images_Zrzut ekranu 2015-11-15 o 22.46.16
Konstrukcje podatne – zasady kształtowania i projektowanie oraz prefabrykowane mosty żelbetowe Con/Span
3 listopada 2017

W wieku 89 lat odszedł od nas nasz kolega, inż. Jerzy Korczyński

unnamed
 Ze smutkiem informujemy, że w dniu 8 września 2017 roku w wieku 89 lat odszedł od nas nasz mostowy kolega inż. Jerzy Korczyński. Ostatni raz widzieliśmy się z nim w 2014 r. na Pikniku Mostowców w Tarnowskich Górach.
 
Od 1990 był emerytem czynnym zawodowo i współpracował z PRINŻ. W latach 1948-52 studiował na Politechnice Wrocławskiej. Miał prawie 50 letnie doświadczenie na stanowiskach od kierownika budowy, projektanta, do kierownika pracowni i głównego projektanta w projektowaniu i budowie ponad 100 mostów, 20 zbiorników podsadzkowych, podziemnych zbiorników wody, ścian oporowych, przepustów i górniczych wyrobisk poziomych (tunele) i pionowych (szyby).
W 1968 tworzył wielobranżową pracownię projektową PRINŻ. W 1974 w Głównym Biurze Studiów i Projektów Górniczych pełnił funkcję głównego projektanta budownictwa komunikacyjnego dla Zagłębia Lubelskiego. Był członkiem Zespołu Rzeczoznawców Stow. Inżynierów Górnictwa, Zespołu Ekspertów przy b. Woj. Komisji Planowania Gospodarczego w Katowicach, Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i oczywiście Związku Mostowców RP.
Projektował i realizował pierwsze w Polsce zastosowanie sztucznego mrożenia gruntu przy budowie konstrukcji inżynierskiej (zbiornik podsadzkowy przy szybie Bojków kopalni Sośnica), pierwsze w Polsce wzmocnienie mostu przez doklejenie zbrojenia (most w ciągu ul. Czarnoleśnej w Nowym Bytomiu).
Miał 6 patentów, 2 wzory użytkowe, 17 publikacji w czasopismach technicznych, 8 prac studialnych.